Open Jazz Fest 2023 - open air jazzový festival

Festivaly
Nové Mesto nad Váhom
-

Piatok 14.júla 2023 

 

Ľubo Šamo projekt /SK/

Projekt založil jazzový huslista Ľubo Šamo v roku 2013. Projekt sa pomerne rýchlo etabloval nielen na slovenskej hudobnej scéne. Autorská hudba Ľuba Šama, v ktorej sa miesi jazz, rock, etno,či súčasné rytmy populárnej hudby, sa uplatnila nielen v kluboch, ale aj na festivalových pódiách. V roku 2016 vyšlo v prestížnom vydavateľstve Hevhetia debutové cd s názvom Good Trip, ktoré bolo nominované na cenu Esprit, ocenenie za najlepší slovenský jazzový album. Zloženie: elektronické husle - Ľubo Šamo,syntetizátory - Michal Vaňouček,basgitara - Adrián Simonides, bicie - Matej Richtarčík  

 

Mindaugas Stumbras Quintet /Litva/

Mindaugas Stumbras Quintet / Lithuania

Mindaugas Stumbras je popredný jazzový gitarista litovskej hudobnej scény, ktorý má veľký potenciál byť široko uznávaný aj na medzinárodnom fóre. V roku 2019 absolvoval Škótske kráľovské konzervatórium v Glasgowe a už následne absolvoval medzinárodné turné nielen so známou litovskou fusion jazzovou skupinou Brave Noises, ale aj s takými menami ako MENT4L feat. Seamus Blake, Fergus McCreadie, Michelangelo Scandroglio, Kenneth Dahl Knudsen, Kenny Wollesen, Luis Bonilla a JM Jazz World Orcherstra a Tommy Smith's Youth Jazz Orchestra.  

 

SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter /USA/

Kurt Elling patrí medzi pár vyvolených, ktorých hlas je možný rozpoznať v zlomku sekundy. Jeho sýty baryton sa ladne pohybuje vo štvoroktávovom rozsahu a poslucháčom preniká až do morku kosti. Elling s ním naviac narába ako virtuózny improvizátor a rozprávač.Rodák z Chicaga sa už cez dve dekády pohybuje v popredí jazzovej scény, a to vďaka svojej  umeleckej odvahe a originalite. Ellingove úspechy zvyšuje aj skutočnosť, že neustále vytvára nový vokálny materiál. Robí to hlavne písaním osobitých textov na známe melódie z pera najväčších osobností jazzu ( John Coltrane, Keith Jarrett, Pat Metheny, Jaco Pastorius, Wayne Shorter nebo Joe Zawinul ). 

Na Openjazzfest  Elling zavíta s kapelou SuperBlue, s ktorou pred dvoma rokmi nahral album plný skvelých beatov, búrlivého funku a osobitých textov. Na podobe albumu sa významnou mierou podieľal aj gitarista Charlie Hunter, ktorý sa ujal aj úlohy spoluproducenta. Gitarista Charlie Hunter bude samozrejme tiež súčasťou bandu, ktorý vystúpi na Openjazzfeste.

 

Sobota 15.júla 2023 

 

Mária Reháková - Topoľana /SK,UK/

Mária Reháková je jazzová flautistka, speváčka a skladateľka pôsobiaca medzi Londýnom a Bratislavou. Absolvovala turné po mnohých krajinách Európy (SK, CZ, AT, UK, ES, IT, DE, NL) a USA, či už s vlastnou tvorbou, ako hosťujúci umelec, alebo ako flautistka prestížneho anglického jazzového orchestra "NYJO". Študovala jazz na londýnskej Guildhall School of Music. Je držiteľkou ceny “JazzStartUp 2022”.

Zostava :

Mária Reháková (SK) - flauta, spev,Gustavo Clayton Marucci (UK) - klarinet,Sam Knight (UK) - tenor saxofón,Eddie Lee (UK) - klavír,Peter Korman (SK) - kontrabas,Floyer Sydenham (UK) – bicie

 

Juna Serita  /JAP/

Japonská basgitaristka v  premiére po prvý krát v Európe!! Rockovým magazínom BEEAST bola v roku 2016 uvádzaná ako basgitaristka číslo 1 ...Juna sa narodila a vyrastala v Ishikawe v Japonsku. So štipendiom vyštudovala hudobnú univerzitu Showa a študovala u basgitaristu Tetsua Sakuraia (ex CASIOPEA). Pri hraní kombinuje zvuky z rôznych kútov sveta, v tom je jej jedinečnosť. Využíva pri hraní prvky rocku, jazzu, gospelu, klasickej hudbe a ďalších žánrov a všetko sa spája groovom vo funku. Určite sa môžete tešiť na nálož energie. 

Zostava :

Juna Serita - bass,Julia Lange - guitar,Harumo Imai - sax,Sina - drums, Annie - keyboards

 

Dirty Loops /SWE/

Kapelu založili ju v roku 2008 traja priatelia, Aron Mellergård, Jonah Nilsson a Henrik Linder, ako experiment na vyskúšanie vecí nad rámec toho, čo sa považovalo za povolené pri bežných hudobných jam session. Po dvoch rokoch mierneho obmieňania populárnych melódií sa kapela rozhodla nahrať cover verziu skladby Lady Gaga „Just Dance“ na YouTube, aby si mohla zahrať jeden alebo dva koncerty. Boli zverejnené ďalšie cover videá a získali veľkú dynamiku, čo nakoniec viedlo k nahrávacej zmluve s Andreasom Carlssonom a Davidom Fosterom. Prvý album „Loopified“ vyšiel v roku 2014 a obsahuje prevažne pôvodné skladby. Po tomto vydaní sa Dirty Loops vydali na svetové turné ako hlavný predstaviteľ a ako support pre Maroon 5. V roku 2021 bol vydaný album „Phoenix“ a v roku 2022 Dirty Loops spolupracovali s Corym Wongom a vydali ich co-album „Turbo“. Teraz sa po 9 rokoch opäť vracajú na náš festival. 

 

Al Di Meola / USA /

Al Di Meola je už roky stálicou medzi najlepšími jazzovými gitaristami a nie je potrebné ho obzvlášť predstavovať, jeho tvorba a spolupráce s celou jazzovou svetovou špičkou hovoria za všetko. Po skvelom koncerte v našom klube Blue Note v roku 2017 vystúpi tento fenomenálny umelec aj  na festivale Openjazzfest a to ako headliner druhého festivalového dňa 15.7.2023 s projektom Al Di Meola Acoustic trio.

 

Vstupenky :

Permanentka   50 € , ZŤP 20 €

14.7. piatok         35 €,  ZŤP  10 € 

15.7. sobota        40 €,  ZŤP  10 €

 

Deti do 12 rokov zadarmo, vozíčkar + doprovod zdarma 

 

                                                           

Vstupenky

Odporúčané akcie